Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

7 marca br. w kościele farnym Rzeszowie uroczystą mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa diecezji rzeszowskiej Jana Wątroby rozpoczęły się obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Tuż po mszy św. zaczęła się oficjalna część obchodów przy pomniku upamiętniającym płk. Leopolda Lisa - Kulę. Podczas uroczystości odbyło się  przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z jednostek strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego na historyczny sztandar ZS Leżajsk z roku 1927. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek bohatera Leopold Kula. W trakcie uroczystości odbył się także apel poległych, pokaz musztry i defilada strzelców.

Naszą gminę reprezentował burmistrz Paweł Baj, dyrektorzy Zespołu Szkół w Głogowie Młp. oraz samodzielny pluton strzelców z Głogowa Młp.: Patryk Gaweł, Sebastian Kamler, Mateusz Słapiński, Kacper Paja, Kamil Janoszek, Radosław Szala, Anna Rogala, Wiktoria Wojnarska, Wiktoria Szczupaj, Amanda Kruk, Paulina Płoch, Klaudia Miazga,Oliwia Dyrkacz, Łukasz Wąsik, Jakub Sułuja, Michał Domagała.

Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia pułkownika, którego losy związane były z Rzeszowem.

Leopold Lis - Kula - urodzony 11 listopada 1896 roku w Kosinie koło Łańcuta, kształcił się m.in. w II Gimnazjum Państwowym w Rzeszowie (obecnie jest to II LO). W wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego, gdzie przyjął pseudonim „Lis”. Jako żołnierz dowodził kompanią w zwycięskich walkach, m.in. pod Jastkowem, Kamionką i Kostiuchnówką. Zyskał sławę inteligentnego i przewidującego dowódcy, powierzano mu najtrudniejsze odcinki walk. Nocą z 6 na 7 marca 1919 roku przeprowadził atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Po jego zdobyciu został ciężko ranny i po kilku godzinach zmarł. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, po śmierci został awansowany do stopnia podpułkownika, a następnie pułkownika. Jego pogrzeb na pobicińskim cmentarzu stał się wielką narodową manifestacją.

2017.03.07 2017.03.071

201703072 201703073